6 stycznia 2023
Firma w Niemczech — wady i zalety okiem księgowych
Wielu Polaków zastanawia się nad tym, czy założyć jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę. Za takim rozwiązaniem przemawiają z pewnością duże perspektywy biznesowe na rynku w Niemczech, a także przepisy prawa sprzyjające rozwojowi przedsiębiorstwa. Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że u zachodnich sąsiadów obowiązują niższe koszty ogólne i uregulowania prawne, które są przyjazne dla biznesu. Czy rzeczywiście warto zdecydować się na założenie działalności gospodarczej w Niemczech?
Jak Polak może założyć firmę w Niemczech?
Procedura zakładania działalności gospodarczej w Niemczech nie jest skomplikowana i przypomina tą, która obowiązuje w Polsce. Polacy mogą założyć firmę pod warunkiem, że lokalne władze uznają ich kwalifikacje.
Analizie poddawane są przewidywane dochody pod kątem możliwości samodzielnego utrzymania. Praca musi być wykonywana samodzielnie, ale można dodatkowo zatrudniać pracowników.
Ponadto firma musi mieć więcej niż jednego zleceniodawcę. Kolejnym etapem jest konieczność uzyskania koncesji oraz zezwoleń w przypadku działalności gospodarczej, która jest objęta takim obowiązkiem.
Dopiero po spełnieniu wszystkich wymogów można rozpocząć procedurę zgłaszania działalności gospodarczej w Urzędzie do spraw Gospodarki lub Urzędzie Podatkowym gminy, lub dzielnicy. Nie każdy jednak wie, jak założyć firmę w Niemczech.
Z pomocą przychodzą usługi naszego biura księgowego. W imieniu zleceniodawcy występujemy z wnioskiem do niemieckiego Urzędu Skarbowego dla polskich przedsiębiorców o Steuernummer i Freistellungsbescheinigung.
Prowadzenie własnej działalności gospodarczej w Niemczech — zalety
Jednoosobowa działalność gospodarcza czy też spółka prowadzona w Niemczech pozwalają uzyskać lepsze wyniki biznesowe niż w Polsce, ponieważ rynek niemiecki daje większe możliwości do rozwoju.
W przypadku spełnienia szeregu wymogów formalnych można zacząć legalnie prowadzić działalność gospodarczą, a co najważniejsze, nie ma obowiązku posiadania zameldowania u zachodnich sąsiadów. Do rejestracji firmy w Niemczech wystarczy dowód osobisty oraz niemiecki adres, w którym będzie się ona znajdować. Można do tego celu wykorzystać usługi naszego biura.
Kolejną zaletą jest zwolnienie z opodatkowania w Polsce, ponieważ ma ona podpisaną umowę z Niemcami w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Ponadto w Niemczech obowiązuje wysoka kwota wolna od podatku. Podatek dochodowy jest obliczany od dochodu wynoszącego 24,5 tys. euro.
Podatek obrotowy nie jest naliczany jednak w przypadku, gdy obrót przedsiębiorstwa wyniesie poniżej 22 tys. euro. Oznacza to, że założenie w Niemczech jednoosobowej działalności gospodarczej jest opłacalne właśnie dla tego typu firm.
Osoby, które prowadzą polskie przedsiębiorstwo w Niemczech, mogą jednocześnie świadczyć swoje usługi polskim podmiotom. Ważne jest jednak, aby istotna część działalności była wykonywana w Niemczech.
Do innych zalet można zaliczyć jeszcze możliwość odpisywania większej liczby wydatków od podstawy opodatkowania, skorzystania z wielu niemieckich programów pomagającym nowym biznesom, a także możliwość opłacania tylko ubezpieczenia zdrowotnego, bo ubezpieczenie emerytalne jest dobrowolne.
Firma w Niemczech – wady
Prowadzenie firmy w formie jednoosobowych działalności gospodarczych lub spółek wiąże się z koniecznością poznania specyfiki rynku. W kontaktach biznesowych nie wystarczy podstawowa znajomość języka.
Przydatne może okazać się także wsparcie prawne i księgowe, które oferujemy w Taxman, aby nie wystawiać na przykład faktur bez VATu po przekroczeniu określonych limitów, które zwalniają z podatku.
Zakładając niemiecką działalność gospodarczą należy także posiadać niemiecki odpowiednik rachunku z informacją o kursie NBO, który stanowi podstawę przeliczania ze złotówek na euro.
Czy opłaca się założyć działalność gospodarczą w Niemczech?
Prowadzenie działalności gospodarczej w Niemczech wychodzi w większości przypadków korzystniej niż w Polsce. Dlatego też wiele osób pracujących na terenie Niemiec decyduje się na zakładanie w tym kraju swoich polskich firm.
Niższe koszty prowadzenia biznesu, a także mniej formalności, czy wyższe progi podatkowe zachęcają właśnie do prowadzenia przedsiębiorstwa u zachodnich sąsiadów. Co istotne, należy jednak zadbać o dobre zaplecze związane z wiedzą na temat przepisów podatkowych i prawnych w Niemczech.
W Taxman oferujemy pełne wsparcie nie tylko przy rejestrowaniu działalności gospodarczej w Niemczech, ale także w trakcie jej prowadzenia.