Gewerbe w Niemczech — najważniejsze informacje
gewerbe w Niemczech

Gewerbe w Niemczech — najważniejsze informacje

Praca w Niemczech na Gewerbe staje się coraz bardziej popularną formą zatrudnienia. Gewerbe to nic innego jak działalność gospodarcza na terenie Niemiec. Jak się okazuje, Polacy pokazują, że są przedsiębiorczy nie tylko w swoim kraju, ale także poza jego granicami. Jak założyć działalność gospodarczą w Niemczech? Jakie zalety ma prowadzenie własnej działalności gospodarczej za zachodnią granicą?

Wpis do ewidencji działalności gospodarczej w Niemczech — jak to zrobić?

Gewerbe w Niemczech może założyć każdy. Otwarcie firmy na terenie Niemiec nie różni się pod względem formalnym zbytnio od polskiej procedury zakładania działalności gospodarczej.

Proces zarejestrowania działalności gospodarczej rozpoczyna się w urzędzie miasta w wydziale do spraw działalności gospodarczej zwanym Gewerbeamt, właściwym dla miejsca zamieszkania. W zależności od branży, w jakiej ma działać firma, należy okazać urzędnikowi poświadczenie zameldowania i wypełnić oraz podpisać formularz zgłoszeniowy z pytaniami na temat zakładania jednoosobowej działalności gospodarczej.

Aby móc prowadzić działalność gospodarczą należy mieć przydzielony numer identyfikacji podatkowej, który można otrzymać w niemieckim urzędzie skarbowym. Urząd ds. działalności gospodarczej przekazuje wszystkie informacje urzędowi skarbowemu podczas dokonywania rejestracji firmy. W niektórych miastach urząd skarbowy wysyła jeszcze osobie zgłaszającej chęć założenia działalności gospodarczej ankietę z pytaniami odnośnie firmy. Numer NIP nadawany jest w przeciągu 4-6 tygodni.

Zameldowanie a Gewerbe

Zarejestrować firmę na Gewerbe w Niemczech może każdy i nie musi przy tym posiadać stałego zameldowania na terenie Niemiec. Należy jednak wiedzieć, że w takim przypadku nie podlega się niemieckiemu prawu podatkowemu, co akurat jest niekorzystne.

Jeśli nie ma się meldunku za zachodnią granicą, to można skorzystać z jego użyczenia. W Taxman oferujemy możliwość rejestracji działalności gospodarczej na nasz niemiecki adres. Zajmujemy się również pomocą i doradztwem w zakresie zakładania działalności gospodarczej w tym kraju. Nie tylko załatwiamy formalności, ale udostępniamy swój niemiecki adres, który jest jednocześnie adresem zameldowania i prowadzenia biznesu.

Zalety i wady prowadzenia Gewerbe w Niemczech

Nie ma wątpliwości, że działalność gospodarcza w Niemczech może przynosić większe dochody, a jej prowadzenie jest łatwiejsze niż w Polsce. Przede wszystkim należy pamiętać, że jest to najsilniejsza gospodarka w Europie i znalezienie kontrahentów jest prostsze.

Drugim istotnym czynnikiem jest stabilność przepisów prawa, ale trzeba ich przestrzegać. Urzędnicy są bardzo skrupulatni, nie działają wbrew przepisom i nie interpretują ich na niekorzyść podatników. Inne zalety prowadzenia działalności to:

  • mniej formalności przy zakładaniu i prowadzeniu biznesu,
  • niższy podatek dochodowy uzależniony od wysokości dochodów,
  • niższy próg podatkowy,
  • korzystne ubezpieczenie zdrowotne,
  • możliwość odpisywania większej ilości wydatków od podstawy opodatkowania,
  • dobrowolne ubezpieczenie rentowe i emerytalne.

Pracując na własny rachunek w Niemczech, należy wymienić kilka wad, a wśród nich znajdują się między innymi bariera językowa, chociażby w kontaktach z niemieckim Urzędem Skarbowym. Dzięki usługom naszej firmy Taxman przedsiębiorcy mogą w spokoju zająć się realizacją swoich zleceń, a nasi księgowi zajmą się w tym czasie składaniem deklaracji miesięcznych i rocznych VAT.

W przypadku nowych firm przeprowadzimy cały proces ich rejestracji — wystąpimy z wnioskiem do niemieckiego Urzędu Skarbowego o Steuernummer i Freistellungsbescheinigung.

Czy jednoosobowa działalność gospodarcza to także Gewerbe?

Zakładając jednoosobową działalność gospodarczą w Niemczech zakłada się Gewerbebetrieb, zwaną także Gewerbe. Prowadzenie tego typu firmy reguluje odpowiednia ustawa — Gewerbeordnung. Taką działalność można założyć w każdej branży.

W zależności od charakteru prowadzonego biznesu należy go zgłosić do odpowiedniej instytucji związanej z nim. Co istotne, przedstawicieli wolnych zawodów obowiązują inne przepisy prawa.

Mimo iż Gewerbe to jednoosobowa działalność gospodarcza, to taki przedsiębiorca może zatrudniać także pracowników. Jeśli chcesz otworzyć firmę na terenie Niemiec, ale nie wiesz, jak przejść cały proces, zachęcamy do współpracy z Taxman.

Taxman

Skontaktuj się z nami

My zajmiemy się resztą

    To takie proste - zostaw swoje dane do kontaktu, a odezwiemy się do Ciebie, by porozmawiać o potrzebach Twojej firmy!