Rezydencja podatkowa — jak wpływa na opodatkowanie dochodów?

Rezydencja podatkowa — jak wpływa na opodatkowanie dochodów?

Rezydencja podatkowa określa to, w jaki sposób dany płatnik podatku się rozlicza oraz w jakim kraju. Systemy podatkowe innych krajów mogą się jednak wydawać dla niektórych osób korzystniejsze pod względem podatkowym. Istotne jest jednak to, że prowadząc działalność gospodarczą lub pracując za granicą, należy określić swoją rezydencję podatkową, aby nie mieć problemów ze zjawiskiem podwójnego opodatkowania.

Definicja rezydencji podatkowej

Polskim rezydentem podatkowym jest każda osoba fizyczna, która mieszka na terenie Polski. Aby można było uznać polską rezydencję podatkową, należy mieć w Polsce tak zwane centrum interesów osobistych lub gospodarczych albo przebywać w Polsce dłużej niż 183 dni. Do stwierdzenia polskiej rezydencji podatkowej wystarczy spełnienie przynajmniej jednego warunku. Jeśli więc przedsiębiorca przeprowadzi się do innego kraju albo założy tam firmę, to nie będzie to automatycznie wiązało się z tym, że ją straci.

Natomiast rezydencja podatkowa oznacza, że podatnik rozlicza się w kraju rezydencji podatkowej. Jeśli mieszka się w dwóch krajach, rezydencja pozwala określić tak zwany nieograniczony obowiązek podatkowy, Oznacza to tyle, że należy rozliczyć się z podatku dochodowego zarówno w kraju rezydencji, jak i w tym, w którym się mieszka i pracuje. Aby jednak uniknąć podwójnego opodatkowania, warto zorientować się, czy oba kraje mają podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Skutki rezydencji podatkowej dla opodatkowania dochodów

Przedstawiciele fiskusa mają możliwość sprawdzenia, gdzie znajduje się centrum interesów gospodarczych i osobistych danej osoby. Wtedy to podatnik musi udowodnić, że przebywa za granicą przez większą część w roku podatkowym. Można to zrobić przy pomocy umowy najmu mieszkania, czy też dowody prowadzenia działalności gospodarczej w innym kraju. Co istotne, osoba, która mieszka na terenie Polski, podlega obowiązkowi podatkowemu od dochodu i jest to tak zwany ograniczony obowiązek podatkowy. Taka osoba nie jest rezydentem.

Warto także zaznaczyć, że jeśli podatnik ma dwa miejsca zamieszkania, to o rozliczaniu podatku rezydenta decydują ściślejsze powiązania osobiste i zawodowe. Kiedy nie można jednoznacznie określić zamieszkania dla celów podatkowych, to pod uwagę bierze się miejsce, w którym płatnik obecnie przebywa i jego obywatelstwo.

W przypadku, gdy podatnik mieszka w dwóch krajach, uzyskuje on status tak zwanego podwójnego rezydenta podatkowego. Co jednak istotne, jak zostało wspomniane wcześniej, rezydent podatkowy może skorzystać z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, jeśli takie porozumienie zostało zawarte pomiędzy dwoma krajami. Umowa ta ma na celu unikanie konieczności podwójnego płacenia podatków. Dzięki temu płatnik może rozliczać się z całości swoich dochodów tam, gdzie jest jego obecne miejsce zamieszkania.

W Polsce stosuje się dwie metody unikania podwójnego opodatkowania:

  • wyłączenia z progresją, czyli zwolnienia podatkowego — państwo, które zwalnia dany dochód płatnika z opodatkowania, uwzględnia go przy ustalaniu progów podatkowych dla pozostałych dochodów,
  • zaliczenia proporcjonalnego, czyli kredytu podatkowego — to łączny podatek sumy dochodów zagranicznych i uzyskanych w Polsce i od tak obliczonego podatku odejmuje się podatek zapłacony w innym kraju.

W sieci można znaleźć pełny wykaz umów, które zawarła Polska o unikaniu podwójnego opodatkowania i z jakimi krajami.

Jak zostać rezydentem podatkowym w Polsce?

Polski rezydent podatkowy — taki status można uzyskać pod kilkoma warunkami. Przede wszystkim w Polsce musi się znajdować ośrodek interesów życiowych i zawodowych danej osoby albo musi ona przebywać w kraju dłużej niż 183 dni w roku podatkowym. Co ważne, wystarczy spełnienie jednego z tych warunków. Jeśli chcesz zostać rezydentem podatkowym w Polsce lub za granicą, ale nie wiesz, jak to załatwić, to zapraszamy do kontaktu z naszym biurem rachunkowym. Zajmujemy się wszystkimi formalnościami, a także dokonujemy rozliczeń rezydentów podatkowych.

Taxman

Skontaktuj się z nami

My zajmiemy się resztą

    To takie proste - zostaw swoje dane do kontaktu, a odezwiemy się do Ciebie, by porozmawiać o potrzebach Twojej firmy!