Jak odzyskać VAT? Najlepsze sposoby na zwrot podatku w Polsce.
zwrot podatku vat

Jak odzyskać VAT? Najlepsze sposoby na zwrot podatku w Polsce.

Podatek od towarów i usług, potocznie nazywany VAT, to danina, która dotyczy sprzedawców i kupujących, ponieważ jego wartość doliczana jest do ceny netto transakcji kupna-sprzedaży. Mechanizm rozliczania VAT-u sprawia, że w rzeczywistości wysokość podatku VAT jest przerzucana na konsumenta. Kupujący mają jednak możliwość odzyskania wpłaconych należności na poczet podatku. Zwrot nadpłaty może zostać przeznaczony na zaległości związane z innymi daninami na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych, a także na zabezpieczenie spłaty kredytu w banku lub SKOKu, jednakże nie może być prowadzone wobec przedsiębiorcy postępowanie egzekucyjne. Ponadto można ubiegać się o wypłacenie nadpłaty podatku vat na rachunek bankowy podatnika. Wymagane jest jednak złożenie stosownych wniosków.

Odzyskanie VAT w Polsce — najważniejsze informacje

Może zdarzyć się sytuacja, że różnica pomiędzy podatkiem należnym, a naliczonym jest ujemna. Dzieje się tak, gdy podatek zawarty na fakturach od dostawców jest większy niż podatek należny, który wynika ze sprzedaży opodatkowanej.

Taka sytuacja ma miejsce, kiedy firma dokonuje dużych inwestycji, przewyższających kwoty sprzedaży. Przedsiębiorca podejmuje wtedy decyzję, czy chce przeznaczyć nadpłatę podatku VAT na kolejne miesiące, aby obniżyć wysokość daniny, na zabezpieczenie spłaty kredytu lub otrzymać zwrot na rachunek bankowy.

Rozliczając podatek za dany okres, przedsiębiorca ma czas do 25. dnia miesiąca następującego po okresie, który jest rozliczany, aby wpłacić do Urzędu Skarbowego należną kwotę podatku.

Jeśli okaże się, że przedsiębiorcy przysługuje zwrot i będzie chciał go otrzymać na konto, musi zaznaczyć odpowiednie pozycje w deklaracji podatkowej VAT-7 lub VAT-7K. O zwrot podatku mogą ubiegać się wszystkie jednostki organizacyjne, a także osoby fizyczne nieposiadające osobowości prawnej, oraz firmy, w tym jednoosobowe działalności gospodarcze, które są płatnikami podatku VAT.

Stawki VAT w Polsce wynoszą 23%, natomiast obniżona to 8%. Według ustawy o podatku od towarów i usług termin zwrotu VAT dotyczy trzech okresów. Podstawowym terminem jest 60-dniowy okres liczony od dnia złożenia deklaracji podatkowej w Urzędzie Skarbowym.

W tym punkcie ustawy nie ma znaczenia czy dotyczy on towarów, usług, czy prowadzonej działalności gospodarczej poza granicami Polski. Jeśli Urząd Skarbowy ma wątpliwości, okres wypłaty nadpłaty może ulec wydłużeniu do 180 dni.

Termin ten liczy się od dnia złożenia deklaracji VAT. Przedłużenie terminu wynika, gdy podatnik VAT nie wykaże należnego podatku, a jedynie naliczony w formie zakupów firmowych. W takim przypadku przeprowadzana jest weryfikacja zasadności zwrotu VAT.

Inny termin zwrotu wynosi 25 dni od daty w dniu złożenia deklaracji podatkowej. Jest to tryb przyspieszony, do którego podatnicy mają prawo na podstawie ustawy o podatku art. 87, ust. 6. Ponadto można wymienić jeszcze termin 40-dniowy i 15-dniowy.

Zwrot podatku VAT — sposoby na jego odzyskanie od urzędu skarbowego

Obecnie deklarację podatkową od towarów i usług można wysyłać do Urzędu Skarbowego jedynie pocztą elektroniczną.

Warto więc skorzystać z opcji wygenerowania wniosku JPK V7. Wystarczy w nim umieścić wszystkie dane, wpisać kwotę zwrotu VAT, wybrać sposób zapłaty oraz termin. Można także samodzielnie wypełnić wniosek VAT-7, ale bez znajomości rachunkowości, lepiej zlecić to ekspertom.

W Taxman pomagamy w wypełnianiu wniosków o zwrot podatku, dzięki czemu nie musisz się samodzielnie tym zajmować, a zaoszczędzony czas możesz spożytkować w inny sposób.

Zwrot podatku — podsumowanie

Zwrot podatku VAT przysługuje wszystkim podmiotom, które są płatnikami tej daniny. Kwotę podatku naliczonego można zostawić na poczet innych zobowiązań podatkowych lub zabezpieczyć nim spłatę kredytu, a także złożyć wniosek VAT-7 lub VAT-7K do Urzędu Skarbowego.

Jeśli nie wiesz, jak to zrobić lub nie masz na to czasu, możesz skorzystać z naszych usług. Nasi eksperci z biura rachunkowego zajmą się wszystkimi formalnościami i pomogą szybciej uzyskać zwrot podatku.

Taxman

Skontaktuj się z nami

My zajmiemy się resztą

    To takie proste - zostaw swoje dane do kontaktu, a odezwiemy się do Ciebie, by porozmawiać o potrzebach Twojej firmy!