Sprzedaż w internecie — jak poradzić sobie z obowiązkami podatkowymi w innym kraju?

Sprzedaż w internecie — jak poradzić sobie z obowiązkami podatkowymi w innym kraju?

Ostatnie lata są okresem dynamicznego rozwoju e-commerce i e-handlu. W sklepach internetowych zakupy robi coraz więcej internautów ze względu na ich wygodę, oszczędność czasu i szerszy wybór produktów. Każda taka działalność gospodarcza może obejmować zarówno terytorium Polski, jak i rynki zagraniczne. W tej sytuacji dla wielu właścicieli sklepów problemem staje się rozliczenie i zapłata podatku dochodowego. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy? Sprzedaż w internecie a powstanie obowiązku podatkowego — czy warto skorzystać w takim przypadku z usług księgowych?

Obowiązek podatkowy — podstawowe informacje o VAT

Podatek od towarów i usług jest potocznie nazywany VATem. Jest to danina, która dotyczy zarówno sprzedawców, jak i nabywców, ponieważ wartość podatku VAT jest doliczana do ceny produktu lub usługi. Mechanizm rozliczeń tej daniny powoduje, że w rzeczywistości wysokość podatku jest przerzucona na konsumenta.

Podatek dochodowy VAT jest wprowadzany po kolei na każdym etapie produkcji przez podmioty wnoszące wartość dodaną. Przedsiębiorcy, rozliczający podatek, płacą jego wysokość, która zależy od wartości netto sprzedaży. Ponadto mają możliwość odliczenia VATu pod warunkiem, że wydatek ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy?

Obowiązek podatkowy jest formą przymusowego świadczenia pieniężnego, które należy zapłacić na rzecz skarbu państwa lub jednostek terytorialnych samorządów. Taka zależność wynika z ustawy podatkowej. Zgodnie z zapisami Ordynacji podatkowej za podatnika uznaje się osobę fizyczną, prawną albo jednostkę organizacyjną niemającej osobowości prawnej, która podlega obowiązkowi podatkowemu. Obowiązek podatkowy może być zarówno ograniczony, jak i nieograniczony.

Obowiązek podatkowy powstaje w momencie wykonania usługi lub dostarczenia towaru. Oznacza to, że poza pewnymi wyjątkami, powstanie obowiązku podatkowego nie ma już związku z chwilą wystawienia faktury. Wśród wyjątków związanych z powstaniem obowiązku podatkowego wraz z momentem dostarczenia faktury wymienia się takie transakcje, jak:

  • tzw. media,
  • usługi telekomunikacyjne,
  • najem, dzierżawę i leasing,
  • przypadek stałej obsługi prawnej,
  • świadczenia usług budowlanych i budowlano-montażowych,
  • dostawy książek drukowanych,
  • usług drukowania książek.

Natomiast w przypadku otrzymania całości lub części zapłaty przed dokonaniem dostawy towaru, lub usługi, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej uzyskania.

Regulacje dotyczące obowiązku podatkowego w różnych krajach

Nie ma niestety ogólnounijnych przepisów, które regulowałyby moment powstania obowiązku podatkowego obywateli, którzy mieszkają lub pracują poza krajem swojego pochodzenia. Zazwyczaj jednak kraj rezydencji podatkowej może opodatkować całość dochodów uzyskanych w dowolnym kraju. Dotyczy to między innymi wynagrodzenia, emerytury, świadczeń, czy też dochodów z nieruchomości lub sprzedaży produktów.

Co istotne, kraje Unii Europejskiej regularnie wymieniają się informacjami nt. podatku dochodowego, aby w ten sposób zagwarantować, że podatnicy wywiązują się z momentu powstania obowiązku podatkowego i aby zwalczać oszustwa podatkowe, czy uchylanie się od zobowiązania podatkowego.

Osoby, które uzyskują dochody ze sprzedaży produktów za granicą, muszą określić miejsce rezydencji podatkowej dla celów podatkowych. Taka deklaracja umożliwia ustalenie miejsca zapłaty podatków. W przypadku bycia rezydentem podatkowym w Polsce wszystkie dochody uzyskane przez przedsiębiorcę niezależnie, w którym państwie je uzyskał, powinny być rozliczane w Polsce.

Wsparcie księgowe a sprzedaż w internecie

Współpraca z biurem księgowym niesie wiele korzyści sklepom internetowym, które prowadzą sprzedaż poza granicami Polski. Przede wszystkim przedsiębiorcy nie muszą rozszyfrowywać skomplikowanych terminów, jak Payroll, czy też pilnować spraw księgowych. Specjaliści zajmują się za przedsiębiorcę sprawami podatkowymi, rozliczeniami i przekazywaniem informacji do odpowiednich urzędów w całej Europie. Oczywiście, współpraca z biurem księgowym to oszczędność czasu i pieniędzy, co ma w dzisiejszych czasach ogromne znaczenie dla właścicieli firm.

Taxman

Skontaktuj się z nami

My zajmiemy się resztą

    To takie proste - zostaw swoje dane do kontaktu, a odezwiemy się do Ciebie, by porozmawiać o potrzebach Twojej firmy!