7 lutego 2023
Co to jest lista płac?
Lista płac pracowników to dokument, który pozwala uporządkować kwestie wypłat w firmie. Dzięki prowadzeniu takiej dokumentacji wysokość składek i wypłata, jaką otrzymują pracownicy, jest udokumentowana i łatwa do potwierdzenia. Mimo iż nie jest to wymagany przepisami prawa dokument, większość przedsiębiorców wprowadza go w swojej firmie. Czym jest lista płac? Jakie elementy powinno się na niej zawierać?
Czym jest i jak wygląda lista płac?
Lista płac jest dokumentem potwierdzającym wypłatę wynagrodzenia pracownikowi zatrudnionemu w danej firmie na podstawie umowy o pracę. Oznacza to, że nie tworzy się ich dla pracowników zatrudniony na podstawie umowy zlecenie czy o dzieło.
Zleceniobiorcy i wykonawcy wystawiają rachunki, a na ich podstawie pracodawca daje pracownikowi należną wypłatę.
Jakie elementy powinna zawierać lista płac?
Nie zostało nigdzie określone dokładnie, co powinna zawierać lista płac. Istnieje jednak jeden sprawdzony schemat, dzięki któremu dokument jest kompletny.
Wszystko zależy także od specyfiki zatrudnienia w konkretnej firmie. Jeśli pracownicy nie chodzą na nocne zmiany, to nie ujmuje się na dokumencie informacji o dodatku nocnym. Do podstawowych elementów, które powinna zawierać lista płac zalicza się:
- okres, którego dotyczy,
- dane pracownika,
- dane pracodawcy,
- data sporządzenia listy,
- wynagrodzenie zasadnicze,
- wszystkie elementy składowe wynagrodzenia,
- kwota odliczeń,
- podpis osoby sporządzającej i akceptującej listę.
Czy lista płac jest dokumentem obowiązkowym?
Lista płac pracowników nie jest wymagana prawnie do prowadzenia przedsiębiorstwa, ale większość pracodawców decyduje się na jej wdrożenie ze względu na szereg ułatwień, jakie niesie ona ze sobą.
Lista wynagrodzeń stanowi potwierdzenie wypłaty wynagrodzenia pracownikowi na podstawie umowy o pracę. Dodatkowo jest to informacja, z której można wyczytać, w jaki sposób wyliczono kwotę netto wypłaconą osobie zatrudnionej w firmie. Tym samym jest potwierdzeniem wysokości wszystkich odprowadzanych składek.
Lista płac to bardzo przydatny dokument podczas wypełniania rocznych deklaracji podatkowych i stanowi potwierdzenie naliczonego oraz wypłacanego wynagrodzenia za pracę. Jeszcze do niedawna lista wynagrodzeń była prowadzona w tabeli w Excelu, ale wraz z rozwojem technologii i oprogramowania, wszystko odbywa się w programach księgowych.
Na kogo lista płac po śmierci pracownika?
Lista płac, która będzie sporządzona po śmierci pracownika, nie przepada. Prawa majątkowe przechodzą na małżonka oraz inne osoby mające prawo do renty rodzinnej. Najczęściej to właśnie małżonek otrzymuje listę.
Kwoty dzielone są na równe części pomiędzy uprawnione osoby. Od wpłat, w przypadku śmierci osoby zatrudnionej w firmie, nie nalicza się obowiązujących składek, gdyż ustaje jego zobowiązanie do ubezpieczeń. Zakład pracy przygotowuje listę płac, w której wymienione są osoby uprawnione do wypłaty wynagrodzenia.